Od 1 września 2024 r. wchodzą nowe przepisy związane z emeryturą nauczycielską. Z nowych przepisów wynika, że nauczyciele po spełnieniu określonych warunków będą mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). Kto może skorzystać z nowej emerytury nauczycielskiej? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc przejść na nową emeryturę nauczycielską? Jakie dokumenty trzeba złożyć? Sprawdź te i inne informacje o nowej emeryturze nauczycielskiej w naszym artykule.
Kto może skorzystać z nowej emerytury nauczycielskiej?
Zgodnie z przepisami na nową emeryturę nauczycielską mogą przejść:
- od 1 września 2024 r. – nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.;
- od 1 września 2025 r. – nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.;
- od 1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.
Warunki wymagane do przyznania nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn.
Wniosek o nową emeryturę nauczycielską możesz złożyć przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Prawo do emerytury nauczycielskiej nie ustaje w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z nowej emerytury nauczycielskiej?
Na nową emeryturę nauczycielską będą mogli przejść nauczyciele, którzy spełnią łącznie następujące wymagania:
- rozwiążą na swój wniosek stosunek pracy albo dojdzie do jego rozwiązania lub wygaśnięcia w następujących okolicznościach:
- dyrektor szkoły w razie całkowitej likwidacji szkoły rozwiąże z nauczycielem stosunek pracy,
- dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiąże z nim stosunek pracy,
- stosunek pracy wygaśnie, gdy skończy się sześciomiesięczny okres pozostawania nauczyciela w stanie nieczynnym,
- stosunek pracy wygaśnie, gdy nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym odmówi podjęcia pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku,
- rozpoczęli przed 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, o których mowa w art. 1 Karty Nauczyciela, w brzmieniu obowiązującym w dniu rozpoczęcia pracy na tym stanowisku,
- mają okres składkowy, wynoszący co najmniej 30 lat, w tym minimum 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, o których mowa w art. 1 Karty Nauczyciela, w brzmieniu obowiązującym w okresie faktycznego wykonywania pracy na tych stanowiskach (z wyjątkiem nauczyciela szkoły za granicą), w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
- nie przysługuje im prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek,
- wysokość tej emerytury nie jest niższa niż kwota najniższej emerytury określonej w ustawie emerytalnej.
Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby otrzymać nową emeryturę nauczycielską?
Nauczycielu jeśli masz ustalony kapitał początkowy to do ZUS złóż następujące dokumenty:
- wniosek o emeryturę, najlepiej na formularzu EMP,
- informację o okresach składkowych i nieskładkowych ERP-6,
- dokumenty, które potwierdzają wykonywanie pracy nauczycielskiej,
- dokument, który potwierdza rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela lub rozwiązanie stosunku pracy albo jego wygaśnięcie w szczególnych okolicznościach wymienionych w części „Jakie warunki trzeba spełnić”. Nie musisz składać tego dokumentu, jeśli pracodawca złożył już do ZUS dokument ZUS ZWUA, w którym potwierdził te okoliczności.
Po przyznaniu nowej emerytury nauczycielskiej zamierzasz ponownie podjąć pracę na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego w przedszkolu, szkole, placówce lub innej jednostce wymienionej w art. 1 Karty Nauczyciela (w łącznym wymiarze do ½ obowiązkowego wymiaru zajęć). Dołącz dokument potwierdzający zgodę organu sprawującego nadzór pedagogiczny na taką pracę.
Wysokość składek i środków na koncie i subkoncie ustalimy na podstawie danych ZUS oraz uzyskanych z otwartego funduszu emerytalnego, jeśli jesteś jego członkiem.
Nauczycielu jeśli nie masz jeszcze ustalonego kapitału początkowego, to dodatkowo złóż do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS):
- dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe przypadające przed 1 stycznia 1999 r. (np. świadectwa pracy, zaświadczenia, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy dotyczące zatrudnienia),
- dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu i uposażenia za lata przed 1999 rokiem (np. zaświadczenia na druku ERP-7, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające odpowiednie wpisy dotyczące wysokości wynagrodzenia).
Kiedy możesz złożyć wniosek o nową emeryturę nauczycielską?
Zgodnie z informacją ZUS jeśli jesteś nauczycielem urodzonym przed 1 września 1966 r., możesz złożyć wniosek najwcześniej w sierpniu 2024 r., czyli miesiąc przed wejściem w życie przepisów. Jeśli złożysz wniosek wcześniej (przed 1 sierpnia 2024 r.), ZUS wyda decyzję odmowną.
Czy ZUS udostępni kalkulator do obliczania nowej emerytury nauczycielskiej?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracuje nad przygotowaniem kalkulatora do obliczania nowej emerytury nauczycielskiej. Będzie można z niego skorzystać u doradcy emerytalnego i wyliczyć hipotetyczną wysokość nowej emerytury nauczycielskiej. Będzie też można sprawdzić, czy prognozowana wysokość emerytury nauczycielskiej będzie wyższa od minimalnej emerytury. Kalkulator nie będzie sprawdzać pozostałych warunków do otrzymania nowej emerytury nauczycielskiej.
Źródła informacji:
- Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1672 z późn.zm.). Ustawa wprowadziła do Karty Nauczyciela art. 88a.
- Art. 20 ust. 1, 5c i 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2023 r. poz. 984 z późn. zm.).
- Art. 6 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1251 z późn.zm.) – ustawy emerytalnej.
- Art. 88 ust. 2a ustawy Karta Nauczyciela.
- Art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 245).
- https://www.zus.pl/-/emerytura-nauczycielska-od-1-wrze%C5%9Bnia-2024-r.
Zobacz inne wiadomości:
PUE ZUS zmienia się w eZUS
Jak informuje na swojej stronie Zakład Ubezpieczeń Społecznych od sierpnia 2024 r. PUE ZUS zmienia się w eZUS. Zmiana PUE ZUS w eZUS ma na celu wprowadzenie bardziej przyjaznego, dostępniejszego i bezpieczniejszego systemu dla osób ubezpieczonych, świadczeniobiorców i...
Aktywny Rodzic – nowe świadczenia dla rodzin od 1 października 2024 r.
Jak informuje na swojej stronie Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 października 2024 r. ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Warto już teraz sprawdzić jakie rozwiązania wchodzą w ramach programu Aktywny Rodzic. Jak...
Mikrorachunek podatkowy – co warto wiedzieć?
Mikrorachunek podatkowy to specjalny rachunek bankowy dla podatników na, który wpłaca się należności podatkowe. Co to jest mikrorachunek podatkowy? Jakie podatki zapłacisz na mikrorachunek? Skąd wziąć mikrorachunek podatkowy? Gdzie wygenerować mikrorachunek podatkowy?...
Składki ZUS 2024 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) udostępnił na swojej stronie nowe wysokości składek na ubezpieczenia społeczne w 2024 r.. Ile wynosi ZUS w 2024? Ile wynoszą pełne składki ZUS w 2024? Ile wynosi preferencyjny ZUS w 2024? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź...
Świadczenie wychowawcze 800+
Program „Rodzina 800+” to rządowy program, który obowiązuje od 1 stycznia 2024 r. Program ten wspiera rodziny w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka. Komu należy się 800+? Kiedy złożyć wniosek o 800+? Kiedy wypłaty 800+? Na te i inne pytania...
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS, biznesu i nie tylko.